A tanterv – általános megfogalmazásban – az a dokumentum, amely szűkebb vagy tágabb közmegegyezés alapján az iskolai tanítást-tanulást meghatározó értékrendet, cél- és követelményrendszert, műveltségi tartalmakat s azok elrendezését írja elő. (Kotschy B. 1998)
A magyar közoktatásban a Nemzeti alaptanterv (NAT) a tantervi szabályozás legmagasabb szintű dokumentuma.
A pedagógiai program olyan dokumentum, mely egy adott iskola oktató-nevelő munkájának alapját képezi a NAT alapján, a törvényi előírásoknak megfelelően.
A kereszttanterv különböző tantárgyak közös alkalmazása, amelynek célja a társadalmi életre való hatékonyabb felkészítés, azaz a munka világába való beilleszkedés segítése a tanulói kompetenciák kiszélesítése által.
A kerettantervek a NAT és az iskolák helyi tantervei közé ékelt szabályozók. Az Oktatási Minisztérium kiadott egy központi kerettantervet, de akkreditálhatók alternatív kerettantervek is.
A helyi tantervek egy-egy iskola oktatási folyamatának konkrét szabályozó dokumentumai.
A tanmenet az egyes pedagógusok adott osztályokra konkretizált terve; általában egy tanévre szól.
Az óratervezet egy tanóra részletes forgatókönyve, mely tartalmazza a tanár kérdéseit, utasításait, a tanulók lehetséges válaszait, a feldolgozandó tananyagot, megoldásokat, eszközöket, munkaformákat.
Az óravázlat egy tanóra menetnek vázlatos forgatókönyve.
NAT: nevelés és oktatás kötelező közös tartalmi a Nemzeti alaptanterv határozza meg.
-
NAT
-
Jogszabályok
-
Oktatási törvény
-
Pedagógiai programok
-
Tanmenetek
- Óratervezetek
|